Školní vzdělávací program “PUTOVÁNÍ S KLUBÍČKEM“

Motto: "Chceme, aby naše děti byly šťastné, silné, zdravé, aby milovaly sebe i ostatní kolem sebe, aby uměly rozdávat lásku a optimismus."

Školní vzdělávací program je otevřený dokument, který průběžně reaguje na potřeby života, průběžně se rozvíjí a aktualizuje.

Odpovídá základním požadavkům pro výchovu a vzdělávání dětí předškolního věku.

Je sestaven tak, aby respektoval hlavní cíle vzdělávání:

• rozvíjení dítěte a jeho schopnosti učení
  • osvojení si základů hodnot, na nichž je založena naše společnost
  • získání osobní samostatnosti, schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí

V každodenní činnosti dílčí cíle i dosažené kompetence dítěte na sebe navazují a doplňují se.

Vzdělávací činnost je zpracovaná do krátkodobých plánů – podtémat.

Je založena na metodách přímých zážitků, využívá dětské zvídavosti a potřeby objevovat, vede děti k individuální práci a vytváření podmínek pro činnosti dítěte.

Probouzí v dítěti aktivní zájem a chuť dívat se kolem sebe, naslouchat, objevovat, ale i odvahu ukázat, co už samo umí, zvládne a dokáže.

Nepředkládá dětem hotové návody, ale naopak jim umožní hledat samostatné cesty tvořivým myšlením a vlastním nápadem.

V našem školním vzdělávacím program jsme si stanovili tři prioritní cíle:

• pozitivně rozvíjet vztahy:
    • dítě – dítě
    • dítě – učitelka
    • dítě -  rodič
  • potlačovat vzrůstající agresivitu a hrubost dětí
  • podporovat u dětí lásku k přírodě, k bydlišti

Dítě by se mělo umět nebát se promluvit, říci svůj názor, zvládat své emoce. Mělo by city umět rozpoznat, porozumět samo sobě. Pokud se dítě naučí zvládat své city, lépe se v životě se vším vyrovná a vyroste z něho silný jedinec, který umí zklidnit rozbouřené city, zvládá snáze životní zátěže, umí odpočívat a relaxovat.