Školní družina při ZŠ a MŠ Jesenice u Sedlčan

Jako vychovatelky zde pracují:

1. oddělení - Bc. Marie Chomátová DiS., vedoucí vychovatelka ŠD

2. oddělení - Marcela Dohnalová, vychovatelka

Umístění ŠD – v budově základní školy

-v přízemí budovy (pavilon)

Provoz ŠD – ranní – od 6.30 – 7.45 hod.

-odpolední (po skončení dopoledního vyučování) – od 11.35 – 16.00 hod.

Organizace – počet oddělení – 2 smíšená oddělení – žáci 1 – 5. ročníku, celkem zapsáno a  navštěvuje ŠD 40 dětí.

Bezpečnostní opatření – na začátku školního roku – seznámení dětí se zásadami bezpečnosti práce, s bezpečnostními opatřeními.

Materiální zabezpečení – zabezpečení dostatečného množství pomůcek, her, stavebnic, hraček, výtvarného materiálu, materiálu na výrobu dárků – vybavení ŠD – doplňovat zařízení a vybavení průběžně dle finančních možností (vlastních nebo sponzorských).

Spolupráce s učiteli – společné řešení pedagogických úkolů, používání zásady jednotného výchovného působení (žák – učitel - vychovatel – rodič).

Práce se žáky -  při zájmových, rekreačních, sebevzdělávacích činnostech jsou používány:

1. zásady výchovně vzdělávacího procesu (zásada přiměřenosti, aktivity, individuálního přístupu k dětem, názornosti, samostatnosti).
  2. metody výchovně vzdělávacího procesu (metoda slovního projevu a názorné a praktické činnosti).

Zájmové činnosti, které jsou uplatňovány v jednotlivých ročních obdobích: výtvarná, hudební a hudebně pohybová, pracovně – technická zájmová činnost (estetickovýchovné činnosti), sportovní, tělovýchovná, přírodovědná, dopravní a společenskovědní zájmová činnost. Dále pak je uplatňována rekreační činnost (polední odpočinek a odpoledne na závěr provozu ŠD) a sebevzdělávací činnost (příprava na vyučování).

DENNÍ ROZVRH ŠD

11.35 – 13.00- Osobní hygiena, oběd, rekreační činnost - polední odpočinek po vyučování - četba, poslech CD s pohádkami nebo s písničkami, hry dle volby dětí, stavebnice, společný zpěv, kreslení, stolové,  konstruktivní a společenské hry.

13.00 – 13.30 Zájmová činnost dle ŠVP - výtvarná, hudební a hudebně pohybová (esteticko výchovná), pracovně technická,společenskovědní a dopravní.

V době od 13:30 do 14:30 hodin jsou žáci na vycházce, nebo mají řízenou činnost, proto v tuto dobu je nelze uvolňovat ze školní družiny. Žáky je možné vyzvedávat do 13:30 a pak až od 14:30 hodin!

14.30 – 15.00 Osobní hygiena po procházce a svačina. Sebevzdělávací činnost- příprava na vyučování – možné vypracování domácích úkolů, četba individuální, did. hry zaměřené na opakování, procvičování a upevňování učiva.

15.00 – 16.00- Rekreační činnost – hry dle volby dětí, stolové hry, společenské, konstruktivní hry, hry se stavebnicemi, kreslení, omalovánky, četba, zpěv, tanec, TV chvilky. Postupné uspořádání herního prostoru ve třídě a úklid.