Historie školy

Kdy a kým byla prvotně škola v Jesenici založena, nemůžeme s jistotou říci. Snad tomu bylo kolem roku 1350, v době, kdy máme zápisy o farnosti v Jesenici. Usuzujeme tak podle toho, že v tehdejších dobách učitel zastával službu kostelníka, zvoníka i varhaníka. Z časů náboženských a politických bouří nemáme však žádné zprávy.

Až roku 1675 máme zmínku ve staré kronice, že učitelem v Jesenici byl Jakub Zvěřina, který bydlel ve „farním stavení“, kde byla i škola. Dále kronika praví, že v r.1763 se učitel přestěhoval z „farního stavení“ do „stavení školního“. Z dalších záznamů je patrné, že obecná škola byla založena mezi roky 1677 až 1706.

Protože ve „školním stavení“ nebyl dostatek místa, přestaly děti z obcí Doubravice, Libíň, Rudolec, Myslkov a Nové Dvory docházet do Jesenice. Byly zřízeny „pokoutní školy“. „Pokoutními“ školami však učitel přicházel o důchod, neboť nechodilo-li dítko do školy, nepřinášelo také sobotálés.

Roku 1844 stará škola spadla. Děti se učily u jednoho jesenického kupce, který měl patrový dům. Roku 1862 se začala stavět nová škola na místě školy staré. V r.1864 byla škola vysvěcena.

Koncem 19.století navštěvovalo školu každým rokem kolem čtyř set dětí ve třech, čtyřech a později i v šesti třídách. V celém školním okrese byla v té době pouze v Jesenici šestitřídní škola. Děti docházely ze širokého okolí. V r.1883 byla provedena oprava školní budovy.

V r.1912 až 1913 došlo k úplné přestavbě školy, protože budova nevyhovovala novým požadavkům. Až do konce 1.světové války navštěvovalo školu stále kolem čtyř set dětí.

Po válce pak počal počet dětí klesat. Školní obvod, odkud docházely děti, se zmenšil a také se osamostatnila škola v Úklidě.

Odedávna měla jesenická škola mnoho žactva. Kdo mohl, posílal děti do měšťanské školy v Sedlčanech, Sedlci a Kosově Hoře. Avšak ještě mnoho chudších dětí zůstávalo v obecné škole a vycházelo z posledního ročníků této školy. Proto občané začali usilovat o zřízení měšťanské školy pro obvod jesenické školní obce.

Nová budova měšťanské školy byla slavnostně otevřena 28.října 1932 za veliké účasti občanů. Jádrem slavnosti byla přednáška okresního školního inspektora Ludvíka Hellera, který se velmi zasloužil o vybudování měšťanské školy v Jesenici.

Ve školním roce 1961-1962 byla na místě bývalé školy otevřena přístavba k budově měšťanské školy. Škola tak získala dvě třídy a hlavně tělocvičnu, kterou do té doby všichni vyučující postrádali.

Od konce 2. světové války došlo v budově k významným úpravám. Už v roce 1945 bylo zavedeno do budovy ústřední topení. V dalších letech se neustále vylepšovalo vybavení školy i samotná budova.

V současné době (školní rok 2023/2024) je vybavení velmi pěkné. Třídy i chodby prošly rekonstrukcí v roce 2021. V témže roce se zrekonstruovala část půdy a došlo k otevření nové jazykové učebny. Nyní navštěvuje školu 105 žáků.

historická fotografie