Školní mléko

O projektu

Program podpory spotřeby mléka ve školách existuje v České republice již od roku 1999. Po vstupu ČR do Evrobpké unie byl tento projekt přizpůsoben unijním předpisům a fungoval pod názvem Podpora spotřeby školního mléka. Ve školním roce 2017/2018 došlo ke sjednocení podmínek pro poskytování ovoce, zeleniny a mléka do škol a projekt se stal pod názvem Mléko do škol součástí školního projektu spolu s Ovocem a zeleninou do škol.

Co je cílem projektu?

Cílem projektu je snížení deficitu vápníku u dětské populace, zlepšení stravovacích návyků dětí, podpora zdravé výživy a zvýšení spotřeby mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny.

Komu je projekt určen?

Projekt ve školním roce 2023/2024 je určen pro žáky I. stupně základních škol včetně přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních.

Žáci mají garantované pravidelné dodávky konzumního mléka, ovoce a zeleniny případně neochucených mléčných výrobků zdarma.

Žáci 1. - 5. ročníku obdrží jednou měsíčně čerstvé ovoce nebo zeleninu, či 100% džus.

Žáci 1. - 5. ročníku obdrží  dvakrát za měsíc mléčný výrobek.

Jednou ročně je projekt doplněn o doprovodné opatření - tzv. Ochutnávkový koš. Žáci mají možnost ochutnat i méně obvyklé druhy ovoce či zeleniny či mléčných výrobků.